Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Arsa alırken dikkat etmem gereken en önemli konular nelerdir?

Arsanız göç alan bölgelerde olmalı. O bölgenin göç alabilmesi için sanayi, ulaşım, turizm, üniversite gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Resmi açıdan sorunsuz olmalı yani imarlı, ifrazlı olmalı, ileride sorun yaşamamak ve bağımsız hareket edebilmek için hisseli değil tek tapulu olmalı. Tapu devri yapılmadan önce resmi bilgiler arsanın bulunduğu bölge belediyesinden teyit edilmeli. Kurumsal şirketler tercih edilmeli.

Arsalarınız imara açık mı?

Tüm arsalarımız imarlıdır.

Bir arsadan ortalama kaç yılda kazanç sağlarım?

Hiçbir yatırım aracı kesin rakamlarda gelecekteki kazanca dair bilgi veremez. Buna arsa yatırımı da dahildir. Fakat 20 yıllık kurumsal geçmişimizdeki istatistiklerimize göre bir arsa yatırımcısı %100 kazanmak istiyorsa ödemesini tamamladıktan sonra en az 5 yıl beklemeyi göze alabilmelidir. Süre 5 yıl ve üzerine çıktıkça kazanç oranları da artmaktadır.

Hisseli yere de tapu veriliyorsa, neden sorunlar yaşanıyor?

Bir yere tapu verilmesi sorun olduğu veya olmadığı anlamına gelmez. Hisseli arsa bir arsanın birden fazla sahibi olduğu anlamına gelir. Kaç hissedar varsa, arsa o kadar hisseye bölünür ve o hisse karşılığı tapuları kişilere teslim edilir. “Sorun” olarak bahsedilen konu hissedar iken bireysel hareket edememe sorunudur. Yatırım için alınırsa satması, elden çıkarılması çok zor bir üründür. Yerleşmek için alınırsa bu fikri bireysel olarak hayata geçiremezsiniz, tüm hissedarlarla ortak karar vermeniz gerekmektedir.

Kendi arsalarınızı satmanızın müşterilerinize faydası nedir?

Doğrudan sahibinden arsa almanın finansal olarak da kurumsal olarak da avantajları çok fazladır. Müşterimizden önce biz alıcı olduğumuz için her projeyi tüm detaylarına kadar araştırıyor ince eleyip sık dokuyoruz. Sorunsuz, güvenilir ve kazançlı projeleri aracı masrafları olmadan müiterilerimize sunuyoruz.

Servisler ücretli mi?

Ücretsiz ve kişiye özel servis hizmeti veriyoruz.

Taksitle arsa alabilir miyim?

Evet, taksitle arsa alabilirsiniz. 24 ile 36 ay arasında taksitlendirme imkanımız mevcut.

Tarlaya ya da hisseli arsaya konteyner ya da prefabrik ev koyulabilir mi?

20 dönüm ve üzeri tarım arazilerinde tarım yapıldığında ve bununla ilgili kurumlar tarafından onaylanıp uygunluk verilmesi halinde, 500 m² kapalı alan ile sınırlı olmak kaydı ile tarım imarı alınabilir.

Tüm resmi süreçleri tamamlanmış arsa ne demektir?

İmar planı onaylanmış, kat sayısı belli, inşaat kapalı alan metrekaresi belli, kat yüksekliği belli, projesi çizilmiş, ruhsatı çıkarılmış ve onaylanmış, ifrazı yapılmış arsa demektir. Tüm resmi süreçleri onaylanmış arsa aldığınızda kötü süprizlerle karşılaşma riskinizi sıfırlamış olursunuz.

Yapı projesi onaylanmış bir yere prefabrik koyabilir miyim?

Proje değişikliği yaptırmanız gerekmektedir. Bu da ekstra maliyet ve zaman kaybı demektir.

Arsa alırken gerekli belgeler nelerdir?

Arsa tapu devri asaleten yapılacaksa kimlik ve 2 fotoğraf yeterli olacaktır. Vekaleten yapılacak ise, aracı kurum veya kişiye arsa alacağınız bölge sınırları içerisinde adınıza tapu alabilmesi için noterden çıkardığınız vekaletnameyi vermeniz gerekmektedir.

Arsada önemli olan metrekare mi konum mudur?

Metrekare ve konum kıyaslandığında kesinlikle konum daha önemlidir. Gelişmekte olan bir bölgeden 500 m² yer almak, gelişmeye açık olmayan bir bölgeden 5 dönüm yer almaktan her zaman daha kârlı bir yatırımdır.

Gördüğüm arsayı aldığıma nasıl emin olacağım?

Devletin resmi tapu ve kadastro sitesinde bulunan parsel sorgu bölümüne girerek almayı düşündüğünüz arsanın il-ilçe-mahalle-ada ve parsel bilgileri ile arsanın konumuna ve resmi bilgilerine ulaşılabilirsiniz. Bununla birlikte bölgede bulunan tapu ve kadastro müdürlüğüne başvurarak cüzi bir hizmet bedeli karşılığında devletin resmi memuruna almayı düşünüğünüz yer bilgileri ile gösterilen yer bilgilerini alacağınız arsanın m²’sine kadar teyit ettirebilirsiniz.

İfraz nedir?

İfraz bir toprak parçasının parsellere bölünmesi işlemidir. İfrazı yapılmış bir arsa alırsanız arsanızın gelecekte yol, park gibi sosyal alanlara girme riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Aldığınız arsanın metrekaresi ifraz işlemi ile tüm terkleri yapılmış şekilde sizin olur.

Kendi arsalarınızı mı satıyorsunuz, aracılık mı yapıyorsunuz?

Satıştaki arsa projelerimizin tamamı şirketimize aittir.

Komisyon ne kadar alıyorsunuz?

Komisyon almıyoruz.

Konut imarlı arsaya ev yapmasak olur mu?

Ev yapıp yapmamak tamamen sizin isteğinize kalmış bir seçimdir.

Tapumu ne zaman alabilirim?

Arsa bedelinin yarısı ödendiği anda tapu teslimi yapılmaktadır.

Tek tapu, paylı (hisseli) tapuya göre neden daha sağlam bir yatırımdır?

Tek tapuyla hiç kimseye bağlı kalmaksızın bireysel olarak arsanız üzerinde işlem yapabiliriz.

Arsa ve tarla arasındaki fark nedir?

Arsa belediyenin hizmet götürdüğü, yerleşime ayrılan, inşaat yapılabilir alanlardaki toprak parçalarına denir. Tarla ise tarım için ayrılan ve tarım yapmaya müsait toprak parçasıdır. Yatırım olarak bakıldığında, arsa tarlaya göre daha kısa vadeli bir yatırım aracıdır.

Ticari imarlı arsaya ev yapılabilir mi?

Hayır, yapılamaz.

Whatsapp
Erman Erol
Erman Erol
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?